LIRA program: A bridge between Academy and Industry.   www.Liraprogram.com
    QUICK LINKS:

  • Announcements
  • Contact Us
  • Criteria And
    Project Application:
  • Graduating  
  • Doctorates And Professionals
  • International Lebanese Innovators

  •  
     
       

    Forums  Project Guide  LIRA 12

    LIRA 12

    LIRA 12 Winning Projects


     Professional Category

     
     First place prize - USJ  Awarded by INDEVCO GROUP
    Accomplished by Dr. Hiba Rajha 
    Supervised by Dr. Richard Maroun & Dr. Nicolas Louka
    Project: Valorization of industrial wastes. Polyphenol extraction from viticulture and winemaking byproducts (agro-food) 
     
    Second place prize- LIU Prize by LIRA program
    Accomplished by: Dr. Ali Hage-Diab 
    Project: (nanotechnologies): Development of a Low-Cost Stretch Sensor

    Graduate Category

     
    First place prize & most distinguished supervisor - USJ Awards by SACCAL HOLDING
    Accomplished by: Eng. Antoine Hanna Nohra
    Supervised by: Dr. Hadi Kanaan & Dr. Maurice Fadel
    Project: Static compensator for power quality improvement in polluted grids (Electrical & Electronics)

     
     
    Second place prize - USJ
    Accomplished by: Eng. Jean Sawma
    Supervised by: Dr. Flavia Khatounian & Eng. Ziad El Boustany
    Project: Enhanced adaptive controllers for electric drives in elevator (Electrical)
     
    Third Place - USEK Accomplished by: Eng. Petra El Hachem - Eng. Pamela el Khoury
    Supervised by: Dr. Marc Bou Zeidan
    Project: Bringing the traditional flavors into the industrialized baked market by developing indigenous sourdoughs (Agro-Food Industry)
     

     (Undergraduate) Electrical and Electronics

     
    First place prize & most distinguished supervisor- UL Awards by SACCAL HOLDING
    Accomplished by: Eng. Joseph Zaghrini 
    Supervised by: Dr. Celine Azar & Dr Marie Nawal Sabra
    Project :Rehabilitation and reprogram of a cardboard stitching machine
     
    Second place prize- UL Accomplished by: Eng. Johny Beyrouthy – Eng. Elie Nakouzi
    Supervised by: Dr. Celine Azar & Dr Marie Nawal Sabra
    Project: Data logger rack and measurement system
     
    Third place prize - USJ Accomplished by: Eng Anthony Batrouni, Eng. Antoine Salameh
    Supervised by: Dr. Hadi Kanaan & Eng. Dany Kaddoum
    Project: Biomass Boilers Control
     

     (Undergraduate) Mechanical

     
    First place prize & most distinguished Supervisor
    Awards by INDEVCO GROUP - UL
    Accomplished by: Eng. Hadi Kanso
    Supervised by: Dr. Jihad Sahili
    Project: Manufacturing of a large 3D Printer

     
     Second place prize - LAU Accomplished by: Eng. Vatche Aghasarkissian- Eng Mostafa Abdo - Eng. Julien Al Bouery
    Supervised by: Dr. Barbar Akle
    Project: Smart Exoskeleton for Paralyzed Persons
     
     Third place prize - BAU Accomplished by: Eng. Mohammad Nabil Hamdan- Eng. Carla Dleikan
    Eng. Mohamad Ali Hamdan - Eng. Sami Bou Fakherdinne - Eng Mohamd Rabieh
    Supervised by: Dr. Hadi abou Chakra
    Project: Self Standing Wheelchair
     

     (Undergraduate) Nanotechnology & Biomedical engineering

     
    First place prize & most distinguished Supervisor - BALAMAND Awards by GEMAYEL FRERES
    Accomplished by: Eng. Leila Karam
    Supervised by: Dr. Nissrine El Hassan
    Project: Reforming kinetics over highly dispersed nickel nanoparticles supported on mesoporous silica (nanotechnologie)
     
    Second place prize - IUL  Accomplished by: Eng. Rihab Mansour - Eng. Khaled Abdel Fattah
    Supervised by: Dr. Ali Cherry & Dr Mohammad Ayache
    Project: (Biomedical engineering): Navigation System for Blind
     
     Third place prize - BALAMAND  Accomplished by: Eng. Patrick Khoury -Eng. Wassim Njeim
    Supervised by: Dr. Fadi Rouphael- Dr. Elie Karam
    Project: Hypothermia CAP (Biomedical engineering)
     

     (Undergraduate) Civil Engineering

     
    First place prize & most distinguished Supervisor - BALAMAND Accomplished by: Eng. Najah Al Wooly- Eng. Toufic El-Chami
    Supervised by: Dr. Antoine N. Gergess - Dr. Issam Tawk - Dr. Najib Saliba
    Project: Assessment of the structural behaviour of cold bent steel girders
     
     Second place prize - BAU Accomplished by: Eng. Raghid Kassem – Eng. Khaled Talal Al-Bukhari
    Supervised by: Dr. Moheiddene Mashaka
    Project: Thirsty Concrete
     
     Third place prize - LIU Accomplished by: Eng. Reem Ali Yassine – Eng Faten Mohamad Salman
    Supervised by: Dr. Ali Al Shaer - Dr. Mohammad Hammoud
    Project: Application on Periodic Structures Under Seismic Load
     

     (Undergraduate) Information Technology

    First place prize & most distinguished Supervisor - AUB
    Awards by Order of Engineers & Architects نقابة المهندسين في بيروت
    Accomplished by: Eng. Ghassan Fakher
    Supervised by: Dr. Youssef Nasser
    Project: Spectrum Monitoring and Direction Finding Tool SMDFT
     
    Second place prize - AUB Accomplished by: Eng. Freddy Wartabedian -Eng. Ibrahim El Kawam
    Supervised by: Dr. Mariette Awad
    Project: Uni-Lab: A User Centric Web-Based Application for Autonomic Laboratory Test Results
     
    Third place prize - AUB Accomplished by: Eng. Haytham Dbouk- Eng. Mohamad Ghamlouch
    Supervised by: Dr. Imad Elhajj
    Project: Temperature Control of Residential Solar Water Heating Systems
     

    (Undergraduate) Agro-food

    First place prize & most distinguished Supervisor - NDU Awards by Usines Lavelux Industrielles - YAMAMA
    Accomplished by: Eng. Elias el Khoury
    Supervised by: Dr. Chady Ghnatios
    Project: Cap-O-Matic
     
    Second place prize - BAU Accomplished by: Eng. Moustafa Hammoud
    Supervised by: Dr. Mohammad Darwich
    Project: Automatic Filling Machine
     
       3 Incubation prizes for 18 months by BERYTECH  
      Project 1: Bionic Hand: A MYO-Gesture Controlled Prosthesis
    Accomplished by: Eng. Manar El Harake
    Project 2: Uni-Lab: A User Centric Web-Based Application for Autonomic Laboratory Test Results
    Accomplished by: Eng. Freddy Wartabedian -Eng. Ibrahim El Kawam
    Project 3: Generation of clean energy through improved co-digestion of food waste and wastewater
    Accomplished by: Eng. Elise Jabagi - Eng. Georgio Chibani – Eng. Charbel abou Khalil
     

     Launching of a Start-up in North Lebanon by LSTP

     
      Project: Development of a Low-Cost Stretch Sensor
    Accomplished by: Dr. Ali Hage-Diab